Таблети и дигитални уџбеници, акција Града Београда и Републике

Извештај са састанка у Сава Центру у организацији Министраства просвете, науке и технолошког развоја, под називом ,,БЕОТАБЛЕТ

Господин Горан Весић, заменик градоначелника града Београда и господин Бранко Ружић, Министар просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије су присутне представнике основних и средњих школа (директоре), као и присутне председнике београдских општина обавестили о следећем:

• Ученици школа у Београду од трећег до шестог разреда, добиће таблете на коришћење (укупно 67592 таблета)
  • Ученици првог и другог разреда добијају уџбенике из предмета: српски језик (уџбеник, без радне свеске), математика (уџбеник, без радне свеске), свет око нас (уџбеник, без радне свеске) и обавезни страни језик (уџбеник, без радне свеске).
  • Дистрибутерске куће враћају новац за уџбенике који се дају ученицима првог и другог разреда, што се не односи на уџбенике који се не добијају преко Града.
  • Уколико су родитељи купили уџбенике у некој од књижара, то ће бити регулисано као и претходно.
  • Крајем августа или почетком септембра родитељи задужују таблете, потписивањем реверса, а након три године ти таблети остају у власништву родитеља.
  • Набавка је извршена у сарадњи са Телекомом.
  • Добијају се Таблети Lenovo М HD (350г тежине, 32 GB меморије).
  • Таблети су осигурани на 3 године из буџета Града Београда (у случају пада, крађе и сл.). Уколико се таблет поквари, постоји и одређен број заменских уређаја, као и додатни пуњачи за учионице. Сваки родитељ ће добити прецизно упутство за сваки случај нефункционисања таблета. У сваком случају, родитељи не сносе материјалну штету.
  • Преузимање ових уређаја није обавезно за родитеље.
  • Таблети су ,,закључани“ тј. не могу се користити у времену од 22-06 часова.
  • Таблетима се може приступити само сајтовима са тзв. беле листе Министарства просвете.
  • Сваки таблет има и картицу са бесплатним WIFI, што решава проблем доступности Интернета унутар домаћинстава.
  • Ученици ће добити и бесплатне кодове за дигиталне уџбенике.
  • Сви учитељи и наставници од трећег до шестог разреда добијају на поклон лаптопове (у вредности од 600-800 еура, укупно 6752 лаптопова).
  • Поједине школе добијају бесплатан Интернет (180 школа) од Града Београда и Телекома Србије.
  • Све горе поменуто је у складу са планом дигитализације, у оквиру Стратегије образовања од 2020-2030. године.
  • У 12 београдских општина ускоро крећу и бесплатне школе спорта за ученике од првог до четвртог разреда.

Састанак реализован 01.07.2021. године                                                                                        Управа школе